Starówka w Krakowie i ogólnie cały Kraków to takie miejsce, które zasługuje na całkiem osobne wpisy, ale tymczasowo tutaj poniżej kilka najważniejszych miejsc a mam nadzieję, że z czasem uda się to rozbić na więcej.
1 Dojazd i parking
Pociągiem wiadomo, samochód trzeba zostawić gdzieś w strefie płatnego parkowania, czym wcześniej, tym większy wybór miejsc bliżej samej starówki.
Jednym z bardziej znanych elementów krakowskiej starówki jest brama na Barbakanie. Warto odwiedzić z powodu ładnej architektury. Zbudowana „dla obrony Krakowa” w 1499 roku z polecenia Króla Jana Olbrachta. Na co dzień zamknięta dla zwiedzających, można obejrzeć tylko z zewnątrz.
2 Zwiedzanie.
Kraków można zwiedzać na własną rękę, ale można też wynająć przewodnika. Szczególnie w sezonie ogłasza się wielu w internecie. Jednak miejsc jest tak dużo do odwiedzenia, że i tak nie da rady nawet z przewodnikiem, zwiedzić Krakowa w kilka godzin.
Bazylika Mariacka przy głównym rynku na krakowskiej Starówce stoi pod kątem do całego rynku. Ewidentnie widać, jej ukośne ustawienie do Sukiennic i całego układu rynku. Jest to spowodowane tym, że kiedy była budowana, nie istniał jeszcze w takiej formie jak dzisiaj, rynek w Krakowie.
W Bazylice jest Ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, wykonany przez Wita Stwosza. Ołtarz jest gigantyczny i warto go zobaczyć na własne oczy.
Warto wejść do Bazyliki i ją dokładnie obejrzeć (to ta z której jest odgrywany Hejnał). Będąc w Krakowie warto jest odwiedzić Kopiec Kościuszki.
Podsumowanie:
Krakowska starówka to miejsce w stylu: można tu wracać wiele razy i się nie znudzi.