Zbudowany przez Niemców w roku 1941, w ramach fortyfikacji Przedmoście Warszawa w ramach obrony przed Armią Czerwoną. Bunkier został wysadzony, ale ogólnie widać jego kształt i można nawet ostrożnie wejść do środka.
1 Dojazd i parking
Można dojechać rowerem lub samochodem bardzo blisko bunkra i zostawić samochód kilkadziesiąt metrów przed bunkrem.
2 Zwiedzanie
Wstęp do bunkra bezpłatny, teren wokół ogólnodostępny.
Można wejść do niego z dwóch stron, ale uwaga w środku na wystające zbrojenie i części betonu rozerwane przez eksplozję.


Podsumowanie:
Dobre miejsca dla miłośników militariów.
Schron Regelbau 514 został wybudowany przez Niemców w 1941 roku w ramach linii fortyfikacyjnej zwanej przedmoście Warszawa będącej fragmentem nowych umocnień wzniesionych do obrony przed Armią czerwoną granic III Rzeszy, przesuniętych na wschód po podbiciu Polski w 1939 roku. Linia ta przebiegała łukiem od Narwi w okolicach Ryni do Wisły w rejonie Karczewa. Z powodu przerwania prac w maju 1941 roku, z planowanych 80 schronów żelbetowych wykonano tylko 20 schronów.
Regelbau 514 jest najliczniej budowanym typem schronu na przedmościu, ukończono 12 obiektów kolejne dwa pozostawiono w formie fundamentu. Jego funkcją była bezpośrednia obrona pozycji przed piechotą wroga głównym uzbrojeniem schronu był karabin maszynowy MG 34 który znajdował się w pomieszczeniu bojowym. Osłaniała go płyta pancerna o grubości 20 cm, druga strzelnica obrony wejścia miała niestandardowo zamocowaną lekką płytę karabinu maszynowego, obok niej znajdowały się stanowiska obserwacyjne wyposażone w peryskop pionowy, wysuwany przez otwór w stropie umożliwiający obserwacje okolicy. Wejście do schronu Regelbau 514 zabezpieczała krata, oraz dwuczęściowe drzwi pancerne, umieszczone za łomem przedsionka co uniemożliwiało ich zniszczenie przez pociski przeciwpancerne. W bunkrze Regelbau 514 takie same drzwi zamykały dostęp do izby karabinu maszynowego pomiędzy pomieszczeniami znajdowały się stalowe drzwi i gazoszczelne.
Ponadto wyposażenie schronu Regelbau514 składało się z piecyka na węgiel, dwóch filtr do wentylatorów a napędzie ręcznym i 6 pryczy po jednej dla każdego członka załogi, do łączności między pomieszczeniami służyły rury głosowe. Schrony Regelbau514 maskowały nasypy ziemne kamuflaż zielono-piaskowo-brązowy oraz siatki mocujące. Na terenie dzielnicy Wesoła znajdują się jeszcze dwa schrony typu Regelbau 514, zgrupowane wraz ze schronem typ 120a w punkcie oporu na Pohulance, oraz płyta fundamentowa nieukończonego z schronów w pobliżu cmentarza przy alei Jana Piłsudskiego.
Niestety większość obiektów zniszczono zaraz po ich zdobyciu przez Rosjan w 1944 roku. Regelbau514 niemiecki schron bojowy dla karabinu maszynowego do ognia bocznego punkt oporu Wesoła.
Data budowy schronu Regelbau514 wiosna 1941 roku.
Bunkier Regelbau 514 typ odporności B ostrzał ciągły pociskami kalibru 220 mm pojedynczy pociskiem 280 mm.
Schron Regelbau 514 grubość stropu i ścian zewnętrznych 2 m.
Bunkier Regelbau 514 grubość ścian wewnętrznych 0,8 m.
Regelbau 514 wymiary 8 i 6 x 9 i 9 wysokość 4,9 m
Schron Regelbau 514 stanowiła załoga w ilości 6 osób.
Bunkier Regelbau 514: uzbrojenie karabin maszynowy MG 34 broni ręczna.
Regelbau 514 składał się z przedsionka, śluzy gazowej, pomieszczenia załogi, stanowiska obserwatora, pomieszczenia bojowego.