Zabytkowy parowóz nieistniejącej już Kolejki Mareckiej stoi sobie w Markach pod Warszawą.
3 marca 1897 ruszyła w pierwszy kurs ciągnięta przez konie. W roku 1901 zakupiono pierwszy parowóz i wagony osobowe oraz towarowe i wydłużono trasę kolejki. Kolejka rozwijała wtedy prędkość około 20 km/h co powodowało że mogła pokonać trasę nawet 8 razy dziennie.
Kolejka zabierała w tym okresie około 500-600 pasażerów i jeździła z ulicy Stalowej w Warszawie, aż do Radzymina (około 22 km).
Cena dla pasażerów – za bilet – zależna była od klasy przejazdu, nie było jednak nigdy w Kolejce Mareckiej, pierwszej klasy w tych wagonach.
Kolejka zarabiała na siebie jednak raczej nie przewozami pasażerskimi ale towarowymi. Na trasie Kolejki Mareckiej było około dwunastu kilometrów bocznik kolejowych, którymi można było dostarczać i odbierać towary od firm. Z usług Kolejki Mareckiej korzystały takie firmy jak fabryka Braci Briggs, Fabryki Dachówek i Drenów Małachowskiego oraz cegielnia Halpernów.
W sierpniu 1920 roku Kolejka Marecka pomaga dostarczać prawie bezpośrednio na linię frontu, żołnierzy i broń, zaopatrzenie medyczne a zabiera z frontu rannych żołnierzy i zawozi na teren obecnego Dworca Wileńskiego gdzie był szpital polowy.
Lata 20 i 30 to rozkwit Kolejki Mareckiej. Wielu Warszawiaków w weekendy korzysta z niej aby wyrwać się z miasta do Pustelnika i Strugi. W Strudze w owym czasie był słynny piękny staw zwany Wenecją, na wyspie w centralnej części stawu była restauracja, a po wodzie można było pływać wynajętymi łódkami i kajakami.
W latach sześćdziesiątych Kolejka Marecka przewoziła dziennie nawet około dziesięć tysięcy pasażerów, niestety także wtedy zaczął się zmierzch Kolejki Mareckiej. Fabryki zmieniały produkcję, autobusy i taksówki stawały się coraz popularniejsze, aż w trakcie planowania drogi z Warszawy do Białegostoku podjęto decyzję i likwidacji tej linii kolejowej.

Podsumowanie:
To jedna z historii, której na żywo już nie doświadczymy, został parowóz. Ale super, że komuś się chciało i urządził obok niego taką małą wystawę z której są powyższe zdjęcia i dzięki nim możemy na chwilę w myślach przenieść się do innych lat